Jesteś tutaj: ZSEM.EDU.PL Rajd Elektryka 2014

Blisko dziewięćset osób wędrowało szlakami Pienińskiego Parku Narodowego  pod koniec minionego tygodnia.  W Rajdzie „Elektryka” pod hasłem „Śladami naszej historii” od czwartku do piątku wzięło udział 30 klas ze swoimi wychowawcami i opiekunami.  Tegoroczna impreza wpisuje się w kalendarz  obchodu  40-lecia nadania szkole imienia gen. Jozefa Kustronia oraz 100-lecia wybuchu  I wojny światowej . „Coroczny rajd szkoły jest znakomitym pomysłem, gdyż jak to miało miejsce w tym roku, poznajemy historię Polski i  łączymy to z wędrówkami po przepięknej okolicy” - mówi Rafał.

Osiem klas pierwszych wyruszyło na trasy jednodniowe, pozostałe wybierały szlaki dwudniowe, nocując w schroniskach   Trzy Korony, Orlica, Przehyba, Pod Durbaszką oraz domach wycieczkowych w  Krościenku i Szczawnicy. Najzagorzalsi turyści wybrali namioty. - Wędrowaliśmy w prawie 50- osobowej grupie, składającej się z uczniów klas 3m oraz 3e wraz z wychowawcami - wspomina Marcin Sroka-  Przeszliśmy jedną z najdłuższych tras, było to ponad 25km w  paśmie Gorców. Mimo długiej i wymagającej drogi jestem szczęśliwy, że mogłem brać udział w tej wyprawie. Takie przeżycia wiele dają młodemu człowiekowi. Dla mnie była to świetna okazja zmierzenia się z trudem górskich wędrówek i poznania swoich możliwości oraz zaciśnięcia więzi koleżeńskich. – Na mecie rajdu uczestnicy stanęli do rywalizacji. Każda klasa prezentowała piosenkę lub skecz, odpowiadała na pytania historyczne i turystyczne, uczestniczyła w konkurencjach sprawnościowych i robiła pamiątkową fotkę pod wykonanym przez siebie banerem. W amfiteatrze w Krościenku  nad Dunajcem rozbrzmiewały takie szlagiery turystyczne jak „Gdzie strumyk płynie z wolna” , ale dały się również słyszeć oryginalne piosenki napisane specjalnie na rajd. Tu zabłysnęły klasy 2j i 3e technikum, prezentując teksty o tematyce historycznej. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła klasa 2j pod czujnym okiem wychowawczyni p. Pauliny Mordarskiej, drugie miejsce zajęła 2h prowadzona przez p. Dominikę Sejut- Kocembę, trzecie- 4t pod opieką p. Marii Siciarz. Indywidualne nagrody otrzymali Dawid Ściurka z kl.3j za plakat rajdowy i Dominik  Kunicki z kl.2j za znaczek rajdowy. Zwycięskim klasom nagrody wręczyli dyrektorzy Waldemar Szarek i Krystyna Rembiasz.

Piękna, słoneczna jesień sprzyjała wędrówce, naszym oczom raz po raz odsłaniały się malownicze  połoniny i majestatyczne szczyty. Noc pod gwiazdami ujmowała swoim czarem. Wspólna wędrówka, przypalanie kiełbasy nad ogniskiem i wieczorne próby programu przed występem  budowały  niezwykłą atmosferę, z jakiej znany jest sądecki „Elektryk”.  W amfiteatrze w Krościenku mogliśmy się „policzyć” i nacieszyć swoim widokiem.-Najbardziej zaskakująca podczas zakończenia była liczba osób, które spotkałem po raz pierwszy- zauważył Patryk Szczecina - Zdawałoby się, że chodząc do szkoły trzeci rok dzień w dzień, poznasz  wszystkich, ale biorąc pod uwagę liczbę uczniów w „Elektryku” jest to chyba niemożliwe.

Organizatorom : Szkolnemu Kołu Turystyczno -Krajoznawczemu „Ekoturysta” i jego opiekunce Annie Chronowskiej, profesorowi Józefowi Pomietło, który uosabia tradycję wielkich rajdów „Elektryka”, kiedy drużyny rajdowe wygrywały ogólnopolskie zmagania oraz wspierającym ich  profesorom Zuzannie Durlak, Andrzejowi Kumorowi i Grzegorzowi Durałkowi dziękujemy za umożliwienie nam udziału w wielkiej przygodzie.

Ogłaszamy wyniki na najlepszą Kronikę Rajdową - „Szlakiem Naszej Historii"

Nagrody otrzymują:
Miejsce I  - klasa 2 TE
Miejsce II  - klasa 2 K TE
Miejsce III  - klasa 2 g TE
Nagrodą jest zaproszenie całej klasy wraz z wychowawcą na udział w „Spotkaniu z podróżnikiem” w dniu 24 października temat pokazu: „Izrael i Palestyna”. Serdecznie zapraszamy.

Na wyróżnienie zasługują tez kroniki wykonane przez klasy:
1 tTE oraz 4 g TE i 4 m TE.
Wszystkie kroniki rajdowe zostały przekazane Bibliotece Szkolnej wzbogacając jej zbiory. Zapraszamy do obejrzenia.

A. Chronowska

Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce